Papatya Çayının Faydaları Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

Papatya Çayının Faydaları Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

 

Papatya Çayı Faydaları

Yaşamın gerektirdiği yoğun tempo, yoğunluğun getirdiği stres ve stresin yol açtığı huzursuzluklar, insanların doğaya, doğal ürünlere ve bitkisel çaylara yönelmesinde son derece etkilidir. Çünkü doğanın, doğallığın ve bitkilerin insan üzerindeki olumlu etkileri az çok bilinir. Doğanın bize sunduğu her bitkide şaşırtıcı derecede güzellikler mevcuttur ve meraklı kişiler sayesinde bu bitkilerin birçoğunun insanlar üzerindeki etkileri gün yüzüne çıkmış, bazılarıyla ilgili araştırmalar ise hala devam ediyor. 

Papatya, hiç şüphesiz doğanın insanlığa sunduğu en güzel çiçeklerden bir tanesidir. Sadece görüntüsüyle bile insanlara huzur veren papatyanın çayı da kendi gibi huzur getirir. Bu nedenle son yılların en çok ilgi gören ve tercih edilen bitki çaylarından birinin papatya çayı olduğu söylenebilir. Kendine özgü tadı ve kokusu olan bu çay hakkında birçok şey merak konusudur. Demlenmesinden faydaları ve zararlarına kadar papatya çayı ile ilgili merak edilen her şeyi yazının devamında bulabilirsiniz. 

 

Papatya Çayı Ne İşe Yarar

Baharın geldiğini müjdeleyen papatya güzel bir çiçekten çok daha fazlasını ifade ediyor. Güzelliğini şifa gücüyle taçlandıran papatyanın çay olarak tüketilmesinin sağlığa sayısız faydası var. Anavatanı Türkiye olan papatyanın, Osmanlı’da sultanlar tarafından cilt güzelliği için kullandığı biliniyor. Papatya çayının sakinleştirici, yatıştırıcı etkisi stresli zamanların doğal şifasıdır. Papatyanın içeriğinde bulunan apigenin uykusuzluğa iyi gelen bir antioksidandır. Uyku kalitesini artıran papatya çayı dinlenmiş ve zinde uyanmanızı sağlar. Günlük olarak tüketilen papatya çayı çeşitleri birçok rahatsızlığa iyi gelir. Günde bir fincan papatya çayı içmek için çok fazla neden var;

 • Uyku kalitesini artırır.
 • Sindirim sorunlarına iyi gelir.
 • Kansere karşı potansiyel bir koruyucudur.
 • Kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olur.
 • Kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Cilt sağlığını iyileştirir.
 • Stresi ve kaygıyı azaltır.
 • Adet dönemi kasılmalarını hafifletir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Papatya Çayının Özellikleri

Papatya gibi bitkisel çaylar hakkında doğru bilgilere ulaşmak elbette çok önemlidir. Bu nedenle öncelikle Papatya çayı ne işe yarar, insanlar üzerinde nasıl etkileri vardır gibi soruların cevaplarına ulaşmak gerekir. Papatyadan demlenen çayın en belirgin özelliği sakinleştirici etkisidir. Bu nedenle içen kişiye hem fiziksel hem de mental sakinlik ve rahatlık getirir. Yoğun ve yorucu geçen bir günün ardından 1 fincan papatya çayı içmek her bakımdan rahatlamaya yardımcı olur. 

Papatya çayı faydaları herkes tarafından çok merak edilir. Kısa sürede hazırlanan ve harika bir rengi olan bu çayın öne çıkan faydaları şunlardır. 

 • Papatya çayı içmek, bağırsak sistemlerinin aktif şekilde çalışmasına yardımcı olur. Sindirim sisteminin rahat çalışması, bağırsakların temizlenmesinde etkilidir. Bu nedenle kabızlık sorunları yaşayan kişilere papatya ile demlenen çay tavsiye edilir. 
 • Ağız içinde oluşan enfeksiyonlar ve boğaz yolu enfeksiyonları hem son derece rahatsız edicidir hem de ağız kokusuna neden olur. Papatya çayının ağız ve boğaz enfeksiyonlarını gidermeye yardımcı etkisi bulunur. Aynı zamanda ağız kokusunun giderilmesinde de etkilidir. 
 • Sinüzit nedeniyle yaşanan burun tıkanıklığı genellikle çok can sıkıcıdır. Burun tıkanıklığı problemlerinde papatya çayı içmek veya bu çay ile buhar banyosu yapmak tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olur.  

Bahar aylarında bahçeleri ve kırları süsleyerek güzelleştiren papatya, çayı ile her mevsim imdadımıza yetişir. Papatya çayı neye iyi gelir diye daha fazla merak ediyorsanız yukarıdaki faydalarına ek olarak;

 • Uykusuzluk sorunlarına,
 • Stresten kaynaklanan gerginliğe,
 • Regl kaynaklı ağrılara,
 • Baş ağrısına,
 • Cilt kaşıntılarını sakinleştirmeye,
 • Mide hazımsızlığı ve sindirim sorunlarına,
 • İştahsızlığa iyi gelir.

Bu sorunlardan herhangi birinin yaşanması durumunda papatya çayı içilebilir. 

Papatya Çayı Nasıl Yapılır

Olumlu etkilerinden faydalanabilmek için papatya çayı nasıl demlenir, ne zaman ve nasıl içilir gibi soruların cevaplarını bilmek önemlidir. Çünkü her bitkinin kendine özgü bir demleme şekli vardır ve uygun şekilde demleme yapmak, bitkiden daha fazla verim alınmasında etkilidir. 

Papatya çayı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, hemen 1 fincanlık demleyerek deneyimleyebilirsiniz. 1 fincan çay demlemek için 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya yeterlidir. Lezzetli bir çay yapmak için papatyaları kaynatmaktan kaçınmak gerekir. Kaynamış suyun içine papatyaları ilave ettikten sonra üzeri kapalı bir şekilde demlemeye bırakmak faydalı olur. 

Papatya Çayı Kaç Dakika Demlenir 

Papatya çayı kaç dakika demlenir, demlendikten sonra nasıl içilir soruları lezzetli bir çay içmek için önemlidir. Papatyayı en ideal demleme süresi 3 ile 5 dakika arasıdır. Bitki çaylarını koyu içmeyi seviyorsanız 5 dakika, açık içmeyi seviyorsanız 3 dakika demleyebilirsiniz. Bitki çaylarının genellikle şekersiz içilmesi tavsiye edilir. Tatlandırma ihtiyacı duyuyorsanız, papatya çayına az miktarda bal ilave edebilirsiniz. 

Papatya Çayının Zararları

Herhangi bir hastalığı ve özel durumu bulunmayan aynı zamanda papatya çayını ölçülü tüketen kişilerde papatya çayı zararları söz konusu değildir. Papatya çayı yan etkileri genellikle fazla miktardaki tüketimden kaynaklanır. Aşırı miktarda tüketim;

 • Mide bulantısı,
 • Yorgunluk ve halsizlik,
 • Uyku hali,
 • Kusma 

Gibi yan etkilere neden olabilir. Papatya çayının kanı inceltme özelliği bulunur. Bu nedenle ameliyat söz konusu olduğunda ameliyat tarihinden 2 hafta önce çay tüketimini durdurmak gerekir. Papatya çayı erkeklere zararları olan bir çay değildir, bu konuya dair kanıtlanmış bir bilimsel veri mevcut değildir.

Bitkilerin yardımıyla çeşitli sağlık sorunlarını yatıştırmak ve rahatlamak isteyen kişiler, bitki çaylarını içerek deneyimlemiş olan kişilerin yorumlarını merak ederler. Papatya çayı içenlerin yorumları da papatya çayının etkilerini merak eden kişiler tarafından dikkatli bir şekilde incelenir. Bu yorumlar, okuyan kişiler tarafından genellikle referans olarak alınır. Bu nedenle bu çayı içen kişilerin deneyimlerini dikkatli bir şekilde ifade etmesi önemlidir. 

Papatya Çayı Zayıflatır mı?

Papatya çayı zayıflatır mı, kimler papatya çayı içebilir gibi soruların cevapları bu kullanıcı yorumlarında çok fazla aranır. Papatya ile demlenen çay doğrudan zayıflatmasa da kilo almayı önlemeye yardımcı olur. Papatya ile hazırlanan çay, kan şekerinin dengelenmesinde etki gösterir. Kan şekerinin dengede olması, kilo alınmasını engeller. Bu nedenle kilo kontrolüne yardımcı etkisi bulunur. 

Papatya Çayı Adet Söktürür mü?

Papatya çayı adet söktürür mü, sorusu sıklıkla adet sorunu yaşayanların sorduğu bir soru durumundadır. Merak edilen bu soruya “evet” demek mümkündür. Ancak gene de çok fazla tüketilmemesi ve beklenmeyen bir durum gözlemlendiğinde mutlaka doktora danışılması da önemlidir.

Papatya Çayı Regl Ağrısına İyi Gelir mi?

Papatya çayı regl ağrısına iyi gelir mi, sorusunun cevabı özellikle kadınlar için çok önemlidir. Regl döneminde papatya ile çay demlemek ve bu çayı tüketmek kadınların regl ağrıları ile en iyi ve en doğal şekilde savaşmasına yardımcı olur. Çünkü bu lezzetli ve faydalı çayın içeriği, regl olmaktan kaynaklanan ağrıları hafifletmede etkilidir.

Papatya Çayı Günde Kaç Bardak İçilmeli?

Papatya çayı günde kaç bardak içilmeli, diye merak edenlerin; uzmanların papatya çayının gün içerisinde en fazla 2 fincan tüketilmesini tavsiye ettiğini unutmamak gerekir. Bitkisel doğal olması çok fazla tüketilmesi durumunda yan etki göstermeyeceği anlamında değildir.

Papatya Çayı Uyku Getirir mi?

Vücudu sakinleştirerek rahatlattığı için papatya çayı uyumayı kolaylaştırır. Bu nedenle papatya çayı uyku getirir mi, sorusuna “evet” demek mümkündür. Uykusuzluk gibi sorununuz varsa yatmadan bir süre önce çayı demleyerek içmenizde fayda vardır.

Papatya Çayı Tansiyon Yükseltir mi?

Papatya çayının içeriğinde bulunan apigenin kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Bu sayede bu harika çay tansiyonun dengelenmesine etki gösterir. Bu nedenle papatya çayı tansiyon yükseltir mi, sorusuna “hayır” cevabını vermek yerinde olur. 

Papatya Çayı Mideye İyi Gelir mi?

Papatya çayı mideye iyi gelir mi, sorusuna cevap vermek için uzun uzun düşünmeye gerek yoktur. Çünkü özellikle ağır yemeklerin ve fazla yemek yemenin verdiği rahatsızlıklardan kurtulmak ve mideyi rahatlatmak için papatya çayı idealdir. 

Hamileler Papatya Çayı İçebilir mi?

Bitkisel ürünlerin ve bitki çaylarının dikkatli tüketilmesi önemlidir. Herkes her bitkiyi veya bitkisel çayı tüketmeye uygun olmayabilir. Bu durumun bilincinde olan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de hamileler papatya çayı içebilir mi, sorusudur. Hamilelikte papatya çayı içilmesi genellikle tavsiye edilir. Fakat bu konuda en doğru bilgiye ulaşmak için hamile olan kadınların doktorlarına danışması faydalı olur. 

Papatya Çayı Bebeklere Verilir mi?

Papatya çayı bebeklere verilir mi, ne zaman verilir sorularının cevapları kesinlikle dikkate alınmalıdır. Çünkü papatya çayının 6 aydan küçük bebeklere verilmesi tavsiye edilmez.

Papatya Çayı Nasıl Demlenir En Sağlıklı Nasıl Tüketilir

Öncelikle doğal yöntemlerle kurutulmuş katkısız papatyalar tercih edilmelidir. Organik ve taze olmayan bitki çaylarının şifalı etkilerinden yararlanılamaz. Papatya çayından bir tatlı kaşığı kaynamış suya ekleyerek demleyebilirsiniz. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Ancak demliğiniz porselen olursa çok daha iyi olur. Ayrıca çeşme suyu kullanmamanız gerekir. Papatya çayını ocakta kaynatmayacaksınız. Kaynamış suya ekleyeceksiniz. Günde 2 fincan içmek ideal bir ölçüdür. Yatmadan önce içerseniz uykuya daha rahat dalabilirsiniz. Ayrıca papatya çayını soğutup pamukla gözlerinize masaj yapabilirsiniz. Gözlerdeki şişkinliği ve yorgunluğu alır. 

Doğal Ve Taze Papatya Çayı Nereden Alınır

Papatya çayını açık şekilde satılan yerlerden almamalısınız. Sağlığınız için kaliteli ambalajlanmış taze ve organik bitki çaylarını tercih etmelisiniz. Aksoy Baharat olarak 25 yılı aşkın bir süredir şifalı bitki çaylarını, saf ve doğal olarak tüketiciye sunuyoruz. Toptan satış bitki çayı fiyatları ile en iyi fiyat farkını yaşatıyoruz. Tamamen doğal yollarla kurutulmuş, katkısız, sağlıklı ürünlerin yanı sıra en uygun papatya çayı fiyatı ile bütçenize uygun alışveriş yapabilirsiniz. 25 yıllık firma güvencesiyle sitemizden şifalı bitki çaylarını ve daha fazlasını sipariş edebilirsiniz.

Tüm bunların dışında Aksoy Baharat Blog sayfasından diğer bir önemli kuruyemiş türü olan Adet Sancısını Hafifleten Şifalı Bitkiler ve Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir? Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır? yazısına ulaşabilirsiniz.

Etiketler: papatya çayı
Mart 29, 2021
Listeye dön