Mate Çayının Faydaları, Mate Çayı Neye İyi Gelir?

Mate Çayının Faydaları, Mate Çayı Neye İyi Gelir?

Yeşil altın olarak da bilinen yerba mate, 24 farklı vitamin içeriğiyle gerçekten altın değerinde bir şifalı bitkidir. Mate çayı bu eşsiz bitkinin yapraklarından elde edilir. Güney Amerika’nın popüler çayı olan mate, enerji veren etkisiyle gün içinde bedensel gücü artırır. Zinde ve enerji dolu olmak için mate çayı mükemmel bir doğal kaynaktır. Hem bedenen hem de ruhen arınmanızı sağlayacak mate çayının yaşam kalitenizi arttıracağını söyleyebiliriz. Taze ve orijinal mate çayı çeşitleri tercih edilirse yeşil altın denen bu bitkinin faydaları net şekilde hissedilebilir. Mate çayı ödem atma özelliğiyle de oldukça fark yaratan bir bitki çayıdır. 

Yeşil Altın: Mate Çayı

Doğanın insanlığa sunduğu en önemli bitkilerden bir tanesi yerba mate bitkisidir. Avrupa ülkelerinde yerlilerin yeşil altını olarak haklı bir üne sahip olan yerba mate yapraklarında 24 farklı vitamin mevcuttur. Bu yapraklar çay olarak değerlendirilir. Güney Amerika’da uzun yıllardır, ülkemizde ise yakın zamanda popüler olan mate çayı genellikle geleneksel yöntemlerle içilir. Geleneksel içimi özel pipetle gerçekleştirilse de günümüzde, özellikle de ülkemizde fincanla içilir. Bu çayı diğer çaylardan ayıran en temel özelliği barındırdığı vitaminlerdir. 

Demir, kalsiyum, selenyum, manganez, fosfor, magnezyum, potasyum ve çok sayıda vitamin barındırdığı için bunu duyan herkesin aklında mate çayı ne işe yarar, sorusu oluşur. Bunun yanı sıra mate çayı nasıl kullanılır, ne zaman kullanılır, faydaları ve zararları nelerdir, nasıl demlenir gibi sorular, mucize çay olarak adlandırılan mate çayı hakkında cevapları en çok merak edilen sorulardır. 

Mate Çayının Faydaları Nelerdir?

Çok konuşulan ve dünyaca bir üne sahip olan mate çayı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • İçeriğindeki A, B, C ve E vitaminleri kan dolaşımının kontrol altına alınmasında yardımcı olurlar. 
 • Yüksek miktarda antioksidan içerdiği için kalp hastalıklarından korunmayı destekler.
 • Bu çayın besin değeri yüksektir, bu sebeple de vücuda enerji verir.
 • Stresi ve gerginliği yatıştırma etkisine sahip olduğu için ruhen ve bedenen rahatlama hissi verir.
 • Bağırsakların aktif bir şekilde çalışmasına ve dolayısıyla temizlenmesine yardımcı olur. 
 • İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığın güçlendirilmesini destekler. 
 • Rahatlatıcı etkisinden dolayı uyku kalitesini artırır.
 • Cildi yaşlanma etkilerinden korumaya yardımcı olur. 

Mate Çayı Ne İşe Yarar?

Güney Amerika’dan ülkemize kadar gelen mate çayı;

 • Ödem ve şişkinlik problemlerinin giderilmesinde,
 • Kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde,
 • Vücuda enerji kazandırmakta
 • Stres ve gerginliği azaltmada,
 • Bağırsakların temizlenmesinde,
 • Cilde canlılık kazandırmakta,
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili olduğu bilinir.

Mate Çayı Nasıl Demlenir?

Bitki çaylarını doğru şekilde demlemek etkilerinin olumlu şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Bunun bilincinde olan herkes, diğer bitki çaylarında da olduğu gibi mate çayı nasıl demlenir, sorusunun cevabını merak eder. Mate çayının harika etkilerinden faydalanabilmek için yapraklarını veya tozunu kaynatmaktan uzak durmak gerekir. Gelelim mate çayı nasıl yapılır, sorusunun çok merak edilen cevabına. 

En ideal demleme için öncelikle su kaynatmak ve suyun kaynar durumunun yatışması için biraz beklemek önemlidir. İlk sıcağı geçen kaynamış suya kurutulmuş veya öğütülmüş mate yaprakları ilave edilerek demlemeye bırakılabilir. Tam kıvamında mate çayı demlemek için kullanılması gereken ölçü; 1 su bardağı (200 ml) su için 1 yemek kaşığı mate yaprağıdır. Bu ölçülerle hazırlanan çayın 7 - 8 dakika demlenmesi yeterlidir. 

Mate Çayının Zararları Nelerdir?

Mate çayının yan etkilerinin ortaya çıkması, genellikle aşırı tüketiminden kaynaklanır. Mate çayı zararları ancak bilinçsiz tüketimden dolayı kişiyi olumsuz yönde etkiler. Herhangi bir sağlık problemi bulunan kişiler, hamilelik döneminde olan kadınlar ve ameliyat döneminde olan kişilerin bu çayı kullanmaması veya doktora danışması tavsiye edilir. Mate çayını fazla tüketmek mide hassasiyetine ve uyku düzeninin bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden her zaman ölçülü şekilde tüketmeye özen göstermek gerekir. 

Mate Çayı Zayıflatır mı?

Bu faydalı çay ile ilgili olarak mate çayı zayıflatır mı sorusu da sıklıkla sorulur. İnsan sağlığını birçok konuda destekleyen bu harika çay, iştah kapatıcı ve idrar söktürücü özelliklerinden dolayı zayıflamaya yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde kilo vermek isteyen hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıklıkla tercih edilir. 

Mate Çayı Ne Zaman İçilir?

Demlemesi, faydası, zararları derken mate çayının ne zaman içilmesi gerektiğinin bilinmesi de önemlidir. Bu nedenle özellikle bilinçli tüketiciler, mate çayı ne zaman içilir, sorusunun cevabını almaya özen gösterirler. Mate çayı çok güçlü olduğu için aç karnına tüketilmesi tavsiye edilmez. Günde 1 fincan ve daha çok ara öğünlerde tüketilmesi önerilir. 

Mate Çayının Sağlığımıza Faydaları Nelerdir

Mate çayında yeşil çaya göre %90 daha fazla antioksidan bulunur. Kafein içeriği ile yorgunluğu alır ve zinde olmayı sağlar. Bilimsel araştırmalar mesane ve gırtlak kanserini yavaşlattığını da ortaya koymuştur. Mate çayının eşsiz faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ödem ve şişkinliği giderir.
 • İdrar söktürücüdür.
 • İştah kesicidir.
 • Diyabetli kişilerde kan şekerini düşürür.
 • Bağışlılık arttırıcı özelliği ile virüslere karşı direnç sağlar.
 • Yaşlanma belirtilerini azaltır.
 • Bağırsakları temizler ve mideyi rahatlatır.
 • Stresi ve gerginliği alır.
 • Dinamik hissettirir vücuda enerji verir.
 • Kalp hastalıklarından korur.

Orijinal Mate Çayı Nereden Alınır

Bu tür tropik bitkiler belli coğrafi koşullarda yetişir. Mate çayı popüler olduğundan beri piyasada sahte ürünler de türemiştir. Mate çayını kesinlikle organik ve taze olarak almalısınız. Organik ve sağlıklı bitki çaylarını 25 yıllık deneyimle sizinle buluşturan Aksoy Baharat olarak orijinal mat çayı dahil tüm bitki çayı çeşitlerimizi online siparişle, el değmeden gönderiyoruz. Organik ve sağlıklı bitki çaylarımız arasında yer alan orijinal mate çayı fiyatı konusunda da en iyi fiyat ayrıcalığını yaşatıyoruz. Toptan fiyatına organik ürünleri satışa sunarken tüketici dostu sağlıklı koşulları sağlıyoruz. Sitemizden online sipariş verirken en uygun bitki çayı fiyatları ile organik ve taze ürün kalitesini bir arada yaşayabilirsiniz. Yaşam kalitenizi arttıracak sağlıklı, şifalı, doğal ve taze bitki çayları sayfalarımızdan rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

Aynı zamanda Aksoy Baharat Blog sayfasından Rezene Çayı Faydaları Rezene Çayı Ne İşe Yarar yazısı ve Adaçayı Faydaları Adaçayı Neye İyi Gelir? yazısına ulaşabilirsiniz.

Etiketler: mate çayı
Nisan 19, 2021
Listeye dön