Kuşburnu Faydaları Nelerdir? Kuşburnu Adet Söktürür Mü?

Kuşburnu Faydaları Nelerdir? Kuşburnu Adet Söktürür Mü?

Özellikle soğuk kış aylarının aranan bitki çayları türlerinden biri olan kuşburnu çayı, sahip olduğu enfes tadı ve faydalı özellikleri ile hemen hemen herkesin evinde kendine yer bulur. Kuşburnu bitkisinin tohumlarından elde edilen bu çay, sahip olduğu yüksek C vitamini ile dikkatleri üzerine çeker. Bu nedenle soğuk algınlığı, enfeksiyon gibi sorunların giderilmesine destek olur. Bu tür hastalıkların tedavisinde destekleyici rol oynayan kuşburnundan yağ da elde edilir. Bu yağı yüzünüze sürdüğünüzde kırışıklıklarınızın azalmasını sağlayabilir, cilt lekelerini giderebilir ve akne gibi sorunların giderilmesini destekleyebilirsiniz

Siz de düzenli olarak kuşburnundan elde edilen bu çayı demleyebilir, sadece soğuk günlerde değil, her mevsim bu lezzetli çayın keyfine varabilirsiniz. Böylece hem kokusuyla ve tadıyla büyüleyen bir içim elde edebilir hem de sağlığınızı destekleyerek hastalıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Kuşburnu Çayı Fiyatları için kategorimizi ziyaret edebilir ve sipariş verebilirsiniz.

Kuşburnu Çayı Faydaları

Sadece C vitamini değil; A, B ve K vitamini bakımından da destekleyici olan bu çayın başlıca faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yüksek C vitamini içermesi nedeniyle grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların giderilmesini destekler.
 • Antioksidan özelliğiyle vücuttaki zararlı radikallerin atılmasını sağlar.
 • İltihabın oluşmasını engeller ve var olan iltihabı söker. Bu sayede eklem rahatsızlıklarının azalmasına yardımcı olur. 
 • Mideye iyi gelen çay, var olan problemlerin azaltılmasını destekler. Mide asidini düzenler ve ülser oluşumunu önleyici özelliktedir.
 • Kabızlık sorunu yaşayanların sindirim sistemini destekler.
 • Basura iyi gelir. Bağırsak problemlerini azaltır.
 • İdrar söktürücü özelliktedir. Bu sayede böbrek taşı sorunu olanlara destek olur.
 • Demir eksikliği yaşayan kişilere yardımcı olur. Kuşburnu sayesinde demirin vücuttaki emilimi çok daha hızlı olur.

Kuşburnu Çayı Kaç Kalori?

Kuşburnu çayı kaç kalori diye merak ediyorsanız oldukça düşük olduğunu bilmeniz gerekir. 100 gram çayda ortalama 2 kalori bulunur. Bu nedenle çayınızı şekersiz içtiğiniz sürece zayıflamanıza yardımcı olur ve kalori yönünden sizi zorlamaz.

Kuşburnu Çayı Adet Söktürür mü?

Kuşburnu çayı adet söktürür mü sorusunun yanıtı ise evet olur. Ancak kontrollü gitmekte fayda vardır. Fazlasıyla faydası olan bu çayın etkileri ise bireyden bireye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle doktor kontrolünde kullanım gerçekleştirmek ve tavsiye edilen oranlarda tüketim gerçekleştirmek çok önemlidir.

Kuşburnu Çayı Zayıflatır mı?

Obezite ve fazla kilolar günümüz toplumunun en önemli sorunlarından birisidir. Bu sorun yol açtığı problemler sebebi ile birçok insanın beslenme düzeninin de değiştirmesine neden olur. Bu tür zayıflama süreçlerinde çeşitli bitki çaylarından da destek alınır. Bu noktada kuşburnu çayı zayıflatır mı sorusu sıkça karşımıza çıkar. Enfes lezzeti olan ve kokusuyla insanı rahatlatan bu çayın ödem attırıcı ve idrar söktürücü özellikleri olduğu için zayıflama konusunda sizi destekler.

Hamileler Kuşburnu Çayı İçebilir mi?

Faydası yüksek bu çay ile ilgili merak edilen bir diğer konusu ise hamileler kuşburnu çayı içebilir mi sorusudur. Hamilelikte bu tür bitki çaylarından mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Her durumda doktora danışman önemlidir.

Emziren Anne Kuşburnu Çayı İçebilir mi?

Hamilelikte kuşburnu çayı içilir mi, emziren anne kuşburnu çayı içebilir mi gibi sorular da merak edilen konulardandır. Hamilelik sürecinde idrar söktürücü özelliği nedeniyle bitki çaylarının tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Bu noktada doktordan onay alınmadığı sürece tüketimden kaçınmak gerekir. Emziren annelerde ise bilinen herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Kuşburnundan hazırlanan çaylardan tam verim alabilmeniz için doğru adımlarla demleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Ayrıca ağız tadınıza bağlı olarak farklı yöntemlerle farklı tatlar da elde etmeniz mümkün olur. Peki, taze ya da kuru kuşburnu çayı nasıl yapılır? Adım adım şu işlemleri yaparak ideal bir çay hazırlamanız mümkün olur:

 • Şayet kurutulmuş olan kuşburnundan çay yapacaksanız öncelikle meyveleri yıkamanız gerekir.
 • Ardından kaynamış suya iki ya da üç çay kaşığı kadar kuşburnu eklemelisiniz.
 • Suyun 10 ila 15 dakika boyunca kaynamasını beklemeniz gerekir.
 • Son olarak altını kapattığınız çayı demlemeye bırakmalısınız. Kısa bir süre sonra çayınız içilebilir kıvama gelir.

Kurutulmuş Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Kurutulmuş kuşburnu çayı nasıl yapılır sorusunun cevabı kısaca bu şekilde olmasına rağmen bu çayın pek çok farklı tarifi de mevcuttur. Dilerseniz kurutulmuş kuşburnu yerine taze kuşburnu veya dondurulmuş şekildeki kuşburnunu da tercih edebilirsiniz.

Kuşburnu çayının birçok farklı tarifi vardır. Kuşburnu çayı hazırlanırken genelde kurutulmuş kuşburnu bitkisi tercih edilir; ancak siz taze ya da dondurulmuş kuşburnu da kullanabilirsiniz. Ayrıca kuşburnu çiçeğinin yapraklarını da kurutarak çayınızda tercih edebilirsiniz.

Ayrıca demleme işlemi için kullanacağınız kaba da dikkat etmeniz gerekir. Özellikle alüminyum tencerelerden kaçınmanız önemlidir. Çünkü alüminyum ile temas eden kuşburnundaki C vitamini kaybolabilir. Çayın rengi de istediğiniz kıvamda olmayabilir.

Taze Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır

Dilerseniz taze dilerseniz de kuru olarak kullanabileceğiniz kuşburnu; reçel, ezme, marmelat, şurup, pekmez gibi çok çeşitli şekillerde tüketilebilir özelliktedir.

Taze kuşburnu çayı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu meyvelerin de 10-15 dakika boyunca kaynatılması ve ardından 10 dakika kadar da demlemeye bırakılması gerekir. Dilerseniz diğer bitki çaylarıyla karışık da demleme işlemi yapabilirsiniz. Örneğin; yeşil çayı tatlandırmak için içine birkaç adet kuşburnu ekleyebilirsiniz.

Tane Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır

Tane kuşburnu çayı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız ise kaynamış suya 3-4 adet kuşburnu atmanız ve kaynatmanız yeterli olur. Ağız tadınıza göre miktarı azaltıp artırabilirsiniz.

Kuşburnu Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır

Çayınızın lezzetini artırmak için ise bal, tarçın, karanfil ya da elma ile birlikte tüketebilir, keyifli bir içim gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca ıhlamur, zencefil gibi bitkiler de kuşburnuna oldukça yakışır. Bu nedenle kuşburnu ıhlamur çayı nasıl yapılır ya da kuşburnu zencefil çayı nasıl yapılır gibi soruların cevabını öğrenerek çay saatlerini renklendirebilirsiniz. Özellikle tane kuşburnuyla bu çayları kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Kuşburnu Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Kuşburnu çayı ne zaman içilmelidir veya belli bir zamanı var mıdır gibi soruların ise kesin bir cevabı yoktur. Dilediğiniz vakitte bu çayı keyifle içebilir, yaşam kalitenizi bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Bununla birlikte idrar söktürücü özelliği bulunan bu çayı gece içmeniz uyku sürecinizin bölünmesine neden olabilir. Tuvalet ihtiyacı yaşamamak adına daha erken saatlerde tüketmeniz tavsiye edilir.

Bir diğer önemli konu da bu çayın adet dönemlerinde tüketilip tüketilemeyeceğidir. Bu noktada çayın adet söktürücü özelliği olduğunu bilmeniz gerekir. Bu sayede adet sürecini çok daha rahat geçirebilirsiniz.

Bunlara ek olarak;

 • Tansiyonunuz yükseldiğinde,
 • Şekeriniz arttığında,
 • Cildinizde akne gibi sorunlar olduğunda,
 • Eklemlerinizde ağrılar oluştuğunda,
 • Soğuk algınlıklarında ve çok daha farklı zamanlarda gönül rahatlığıyla çayı tüketebilirsiniz.

Kuşburnu Çayı Zararları

Genellikle çay formuyla yaygın olarak kullanılan bu meyve, güzel kokusu ve leziz tadıyla çay saatlerinin aranan ismi olmayı başarır. Kuşburnu çayı faydaları ise saymakla bitmez. Bu nedenle sağlığına özen gösteren insanlar kuşburnu çayı neye iyi gelir sorusuna sıklıkla yanıt arar. Bu değerli bitkinin fazlası vücuda iyi gelmeyebilir. Bu sebeple bazı durumlarda doktora danışılması önemlidir.

Peki, kuşburnu çayı zararları var mı? Herhangi bir sağlık probleminiz varsa doktor gözetiminde tüketim gerçekleştirmeniz doğru olur Farklı bünyelere farklı etkileri olabilecek olan bu çayın günümüzde bilinen herhangi bir zararı yoktur. Ancak aşırı tüketimden kaçınmak gerekir.

Etiketler: kuşburnu
Mart 13, 2022
Listeye dön