Kış Çayı Faydaları Nelerdir? Kış Çayı İçindekiler Nelerdir?

Kış Çayı Faydaları Nelerdir? Kış Çayı İçindekiler Nelerdir?

Kış Çayı

Havaların fazlasıyla soğuduğu kış aylarında leziz bir bitki çayıyla içinizi ısıtmak ve keyifli anlar yaşamak için tercih edebileceğiniz kış çayı, hem zihinsel hem de fiziksel olarak sizi rahatlatır. Özellikle halsizlik, yorgunluk, isteksizlik gibi rahatsız edici ruh halinin giderilmesine katkıda bulunan bu çay, aynı zamanda sağlığınızı da en iyi şekilde destekleyerek çok daha enerjik ve güçlü bir bedene sahip olmanıza yardımcı olur. 

Peki, kış çayı nedir, kış çayı ne işe yarar ve kış çayı nasıl demlenir? Siz de bu sorulara yanıt bularak bu enfes bitki çayını keşfedebilir ve hayatınıza dâhil ederek yaşam kalitenizi bir adım öteye taşıyabilirsiniz

Kış Çayı Faydaları

Düzenli kullanımda bağışıklığı güçlendirerek vücudun halsizliğini ve yorgunluğunu gideren kış çayı neye iyi gelir diye merak ediyorsanız oldukça geniş bir listeyle karşı karşıya kalırsınız. Bu faydaların başlıcaları ise şu şekildedir:

 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği için vücut direncinizi artırırken hastalıklara karşı çok daha fazla dayanıklı olmanızı sağlar. 
 • Öksürüğe, burun akıntısına fayda sağlamanın yanı sıra balgam söktürücü özelliği ile akciğeri temizler. 
 • Sakinleştirici özelliğiyle öne çıkar. Böylece stresinizin üzerinden kolaylıkla gelebilir, depresif ruh halinden çıkarak çok daha olumlu bir bakış açısına sahip olabilirsiniz. 
 • Antioksidan içeriği bulunan bu çay, vücudunuzdaki oksijen miktarını artırır, yorgunluğunuzu kısa sürede atmanıza yardımcı olur. 
 • Soğuk kış günlerinde soğuk algınlığı nedeniyle oluşan ses kısıklığını giderir ve çatallaşmaların üstesinden gelir. 
 • Astım sorununuz varsa bu nefis çaydan içerek rahatlayabilir, göğüs ağrılarını hafifletebilirsiniz. 
 • İltihap kurutucu özelliğiyle bademcik iltihabına iyi gelir. 

Kış Çayı Faydaları ve Zararları

Her evde bulunması elzem olan kış çayı faydaları ve zararları hakkında da detaylı bilgi edinmek gerekir. Böylece en doğru şekilde içim gerçekleştirebilir, hem aileniz hem de sevdiklerinizle kış çayı keyfi yapabilirsiniz. Kış çayı içerisindeki tüm bitkilerin vücuda faydaları olsa da yan etkileri olmadığı da anlamına gelmez. Bu sebeple aşırı şekilde tüketmemek ve beklenmeyen bir etki gözlemlendiğinde mutlaka doktora danışman önemlidir. 

Kronik hastalıkları olan kişiler ise ne zaman, nasıl ve ne miktarda tüketeceklerini doktora danışarak belirleyebilirler. Bu şekilde kış çayından maksimum miktarda yararlanılmış olur.

Birçok bitkinin bir araya gelmesiyle hazırlanan bu çaylar farklılık gösterdiği için içeriğine bakıp buna göre kış çayı demleme şeklini doğru şekilde yapmanız gerekir. Bu noktada şu detayları bilmeniz size fayda sağlar:

 • Şayet gece saatlerinde ıhlamur tüketirseniz uyarıcı etkisi nedeniyle uyku problemi yaşayabilirsiniz. 
 • Eğer kan pıhtılaşması ile ilgili sorununuz varsa zencefil içerikli kış çaylarını dikkatle içmelisiniz. 
 • Yüksek tansiyon probleminde ise adaçayından uzak durmanız tavsiye edilir. 
 • Bazı bünyelerde karanfil alerjik reaksiyon gösterebilir. Tüketim sırasında buna da özen göstermeniz önemlidir. 
 • Hamilelik durumlarında özellikle adaçayı, hibiskus ve zencefil içerikli kış çaylarından kaçınmanız gerekir. 

Kış Çayı Günde Kaç Defa İçilir?

Kış çayı içeriği tamamen doğal bir çaydır. Belli bir tüketim sıklığı bulunmamakla birlikte günde 2 veya 3 fincan tüketilmesi önerilir. Fazla tüketim durumunda istenmeyen durumlar ortaya çıkma olasılığı olabilir. Ancak kronik hastalıklar olsun hamilelik durumunda, çocuklarda veya emziren annelerde mutlaka tüketimi doktora danışılarak yapılması önemlidir.

Kış Çayı İçindekiler

Karışık kış çayı içindekiler öyle güçlü ve destekleyici bitkiler ve meyvelerdir ki vücudunuza çok çeşitli açılardan muazzam bir fayda sağlar. Bununla birlikte genel olarak kış çayı içindekiler benzerlik gösterir. 

Malzemelerin oranları değişse de içeriğindeki başlıca bitki çayları varlığını sürdürmeye devam eder. Bunlar ise adaçayı, ıhlamur, zerdeçal, zencefil, kuşburnu, tarçın, karanfil, nane gibi bitkiler ile limon, elma, portakal, ayva gibi meyvelerdir. Bu malzemelerin evde rahatlıkla hazırlanabilmesi için her biri kurutularak demlemeye hazır hale getirilir. Bazıları ise hazır poşetler haline getirilerek demleme süreci çok daha kolaylaştırılır. 

Ayrıca kış çayı faydalarından maksimum verim almak adına çayı bal ile tatlandırmak oldukça önemlidir. Böylece muazzam bir antioksidan karışım ortaya çıkar. 

En çok merak edilen konulardan biri de kış çaylarının bozulup bozulmadığıdır. Doğru saklama koşullarını saklamadığınız sürece kış çayı bozulabilir. Özellikle bunların serin ve kuru yerlerde saklanması gerekir. Aksi takdirde böceklenme söz konusu olabilir. 

Doğru muhafaza ettiğiniz takdirde ise bu çayı 1 ila 2 sene boyunca kullanabilirsiniz. Ancak çaydan maksimum verim almak adına çayın 3-4 ay içerisinde tüketilmesi önerilir. 

Kış Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kış çayı nasıl yapılır, kış çayı günde kaç defa içilir gibi soruların cevabını bildiğiniz takdirde bu çaydan en iyi şekilde yararlanabilir, kış günlerinde her açıdan şifa sunacak bir içeceğe sahip olabilirsiniz.

Kış çayı söz konusu olduğunda içeriğinde yer alan bitkilerin hazırlanma şekline göre değişiklik gösterdiğini görebilirsiniz. Bu nedenle malzemeler sabit değildir. Çayı hazırlayan kişiler ya da markalar kendi tariflerine uygun şekilde formül oluşturur ve farklı lezzetleri ortaya çıkarır. 

Bu faydalı çayın en uygun şekilde hazırlanabilmesi için pek çok farklı detay vardır. Bunların başında çayın kaynatılarak içilmemesi hususu gelir. Bununla birlikte nane gibi kaynatılarak içilmesi uygun olan kış çayları da mevcuttur. Bunları ise en fazla 15 dakika boyunca kaynatmanız doğru olur. 

Hazır Kış Çayı Nasıl Demlenir

Hazır kış çayı nasıl demlenir sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz:

 • Kaynadıktan sonra 1-2 dakika bekletilmiş olan suyun içerisine bir tutam kış çayı eklemeniz gerekir. 
 • Ardından demliğinizin kapağını kapatarak 5 ila 6 dakika boyunca beklemeniz önemlidir. 
 • Bu süreçte çayın altı kapatılmalıdır. Çünkü fazla sıcaklık bitkilerin sahip olduğu besin değerlerini yok edebilir. 

Karışık Kış Çayı Nasıl Demlenir

Şayet kış çayınız hazır değilse çaya dâhil edeceğiniz malzemelerin miktarına özen göstermeniz gerekir. Kış çayı bitkilerinin oranı karışık kış çayı nasıl demlenir sorusunun en hassas noktası olarak karşımıza çıkar. Ayrıca demleme sürecinde kullanacağınız suyun durumu da çok önemlidir. Kaynar haldeki suyu kullanmak yerine biraz daha ısısı düşmüş suyla demleme yaparak bitkilerin yanmasını önleyebilirsiniz. 

Tüm bu faydalarıyla adından sıklıkla bahsettiren kış çayı malzemelerinin miktarı çok önemlidir. Ayrıca çayın nasıl yapıldığı ve ne kadar süre demlendiği de dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. 

Kış Çayı Ne Kadar Tüketilmelidir

Kış çayı tüketeceğiniz zaman belirli bir zamanda içme zorunluluğu söz konusu değildir. Günün her saati tüketilebilir olan bu çayın içeriğinde uyarıcı bitkiler varsa gece saatlerinde içmekten kaçınabilirsiniz. Böylece uykunuzun kalitesini düşürmemiş olursunuz. Ayrıca idrar söktürücü özelliği olan bitkilerin yer aldığı çayları da tuvalet ihtiyacı nedeniyle uyanmamak adına gece içmeniz tavsiye edilmez. 

Bu noktada ne zaman içtiğinizden ziyade ne kadar içtiğiniz çok daha önemlidir. Bu yüzden kış çayı ne kadar tüketilmeli sorusuna yanıt bulmanız gerekir. Günde en fazla 3 fincan içilmesi önerilir. Buna dikkat ettiğiniz sürece sağlıklı ve keyifli bir içim gerçekleştirebilirsiniz. 

Kış çayı kaç bardak içilmeli sorusu kadar aç mı tok mu içilmeli sorusu da gündeme gelir. Bu konuda kış çayını hangi amaçla içtiğiniz ve sağlık durumunuz belirleyici olur. Örneğin; tansiyon sorununuz varsa tok olduğunuzda çayı içmeniz doğru olur. Ancak zayıflatıcı etkisinden yararlanmak istiyorsanız açken tüketmeniz ideal olur. Böylece çay sizi tok tutar ve detoks etkisi yaratarak vücudunuzu arındırır. Bu nedenle siz de hangi amaçla kış çayını tüketeceğinize dikkat ederek kullanım gerçekleştirmelisiniz. 

Kış Çayı Bebeklere Verilir mi?

Kış çayı bebeklere verilir mi sorusunun cevabı ise doktorunuzda gizlidir. Genel olarak 6. aydan sonra bu tür çayların tüketilmesi salık verilse de öncelikle doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Tüm bitki çayı fiyatları için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler: Kış Çayı Faydaları
Nisan 14, 2022
Listeye dön