Kekik Çayı Faydaları? Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik Çayı Faydaları? Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik Çayı

Hemen hemen herkesin evinde bulunan kuru kekik, özellikle yemeklerin yapımında baharat olarak sıklıkla kullanılır. Oldukça lezzetli bir tadı olan bu bitkinin sağladığı faydalar da çok çeşitlidir. Günümüzde çay olarak da yaygın olarak tercih edilen kekik, başta boğaz ağrıları olmak üzere pek çok rahatsızlığa iyi gelir. 

Bu noktada kekik çayı nasıl yapılır, kekik çayı neye iyi gelir gibi sorular sıklıkla karşımıza çıkar. Doğru tüketildiği takdirde oldukça faydalı olan kekik çayı, hem enfes tadı hem de mis kokusuyla beğeni toplar. Siz de bu şifalı çayı içebilir, boğaz ağrılarından ve öksürükten daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.  Tüm baharat çeşitleri için kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Kekik Çayının Faydaları

Kendine özen gösteren ve bitki çayı keyfinden hoşlanan kişilerin gözdesi olmayı başaran kekik çayı faydaları, saymakla bitmez. İdeal demleme yöntemleri ile hazırlanan ve doğru miktarda tüketilen bu çayın sunduğu nimetler ise kısaca şu şekilde ifade edilebilir:

 • Solunum yolu enfeksiyonlarını azaltan çay, öksürüğe ve tıkanıklığa da iyi gelir. 
 • Sakinleştirici yapısıyla stresi ve endişeyi giderir. 
 • İştahı azaltır ve metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca yağ yakımını da destekler. Bu nedenle diyet yapan kişilerin favorisi olur. 
 • Adet ağrılarına iyi gelir. Bunun yanı sıra bu dönemde değişken olan ruh halini de olumlu yönde etkiler. 
 • Antibakteriyel özelliğiyle sağlıklı bir yaşam için destek sunar. 
 • C vitamini açısından oldukça zengindir bu sebeple de bağışıklığı güçlendirir. 
 • Düzenli olarak tüketildiğinde toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. 
 • Bağırsak hareketlerini düzenler ve sindirime iyi gelir. 
 • Mide kramplarını hafifletir. Ayrıca şişkinliğe ve mide bulantısına da iyi gelir. 
 • Cilde iyi gelir. Cilt üzerindeki pürüzleri, akneleri ve lekeleri giderir. 
 • Hafıza konusunda destekleyicidir. Ayrıca odaklanmaya da yardımcı olur. 
 • Kulak çınlaması, zona, hepatit gibi çok çeşitli rahatsızlıkların etkisini hafifletir. 
 • Soğuk algınlığına ve nezleye iyi gelir. 

Tüm bu faydalarıyla dikkatleri üzerine çeken kekik çayı nasıl demlenir, kekik çayı kaç dakika demlenir gibi soruların cevabı ise merak konusudur. 

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Siz de kekik çayı nasıl hazırlanır sorusuna yanıt arıyorsanız aslında bu işlemin oldukça kolay olduğunu görebilirsiniz. Bu noktada şu adımları izlemeniz gerekir:

 • Öncelikle 2 ya da 3 dal taze kekiği veya bir tatlı kaşığı kuru kekiği kullanmanız gerekir. 
 • Ardından bir fincan kadar su kaynatmalısınız. 
 • Kaynamış olan suya ayırdığınız kekiği eklemeniz gerekir. 
 • Bardağın ağzını kapatarak 10 dakika kadar demlenmesi için beklemelisiniz. 
 • Bu aşamada kaynatmaya devam etmekten kaçınmalısınız. Aksi takdirde kekiğin yanmasına ve besin değerlerini kaybetmesine neden olabilirsiniz. 
 • Demlenmiş olan kekiği tatlandırmak isterseniz de baldan yararlanabilirsiniz. 

Kuru Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Taze ya da kuru kekik çayı nasıl yapılır sorusunun cevabı ne kadar önemli ise bu çayın doğru tüketimi de aynı oranda özen gerektirir. Bazı detaylara dikkat ederek hareket etmeniz tavsiye edilir. Uzun süre demlemek diğer bitki çaylarında olduğu gibi bu çayın da tadının acı olmasına sebep olur. Bu sebeple kendi ağız tadına uygun bir demleme süresinde ya da ortalama 10 dakika civarında olması uygun olacaktır. Kuru kekik çayını isterseniz kaynatarak isterseniz de sıcak suya koyarak hazırlayabilirsiniz. 

Kekik Çayı Ne Zaman İçilir?

Gündeme gelen bir diğer konu ise kekik çayı ne zaman içilir sorusudur. Daha önce de söylediğimiz gibi bu çayı istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Kekik çayı günde kaç bardak içilir sorusu merak edilir çünkü her şeyin fazlası yararından çok zarar getirir. Düzenli kekik çayı tüketecekseniz günde en fazla iki fincan içmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bitki çayları doğal içeriklerde olmakla birlikte fazla tüketiminde istenmeyen durumlarla karşılaşılma olasılığı vardır.

Kekik Çayı Aç mı Tok mu İçilir?

Enfes bir lezzeti olan kekik çayı aç mı tok mu içilir sorusu da bu çayı içmek isteyenlerin sıklıkla sorduğu bir sorudur. Bu konuda herhangi bir kısıtlama yoktur yani içiminde açlık veya tokluk önemli değildir Hazırlamış olduğunuz çayı ister aç karna ister tok karna içebilir, keyifli bir içim gerçekleştirebilirsiniz. 

Kekik Çayı Zayıflatır mı?

Fit görünmek isteyen herkesin araştırdığı konular arasında kekik çayı ne işe yarar, kekik çayı zayıflatır mı gibi sorular bulunur. Oldukça sağlıklı ve faydalı bir içecek olan kekik çayı, iştahı baskılar. Ayrıca metabolizmanın da hızlanmasına yardımcı olur. Şayet kilo vermek amacıyla bu çayı tüketecekseniz yemeklerden bir saat kadar önce içmenizi tavsiye ederiz. 

Kekik çayı kullananların yorumlarına baktığımız zaman diyet dönemlerinde bu çayın oldukça destekleyici olduğu görülür. Ancak zayıflamak için tek başına kekik çayı tüketimi yeterli değildir. Bu çay sadece destekleyici bir içecek olarak kabul edilir. Doğru şekildeki bir beslenme programının yanı sıra egzersizlerle birlikte kullanıldığında bu çayın faydaları ortaya çıkar. 

Ayrıca zayıflamak için çok aşırı tüketimden de kaçınmanız gerekir. Günde en fazla 2 fincan tüketmeniz önemlidir. Aksi takdirde kekik çayı zararlarından kaçınamayabilirsiniz. Unutmamalısınız ki en faydalı gıdaların bile fazla tüketimi oldukça kötü sonuçlar doğurabilir

Kekik Çayı Adet Söktürür mü?

Kekik çayının en önemli özelliklerinden biri de adet söktürücü olmasıdır. Bu nedenle kekik çayı adet söktürür mü sorusunu evet şeklinde yanıtlayabiliriz. Ancak aşırı tüketilmemesi ve beklenmeyen bir durum gözlemlendiğinde doktora danışılmasında da fayda vardır.

Kekik Çayı Tansiyonu Yükseltir mi?

Kekik çayı söz konusu olduğunda akıllara ilk gelen konulardan biri de tansiyonu yükseltip yükseltmediği olur. Bu noktada içiniz rahat olabilir. Doğru tüketim gerçekleştirdiğiniz sürece kekik çayı tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olur. Çünkü çayın içerisinde sistolik ve diyastolik kan basıncını düşüren besin kaynakları bulunur. Böylece hipertansiyonu azaltmaya destek olan bu çayı doktor tavsiyesiyle rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kötü kolesterolü de düşürmeye yardımcı olan kekik çayı, sadece tansiyona iyi gelmekle kalmaz aynı zamanda kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini azaltabilir. 

Kekik Çayı Düşüğe Neden Olur mu?

Kekik çayı hamilelikte içilir mi, kekik çayı düşüğe neden olur mu gibi sorular da sıklıkla karşımıza çıkar. Normal şartlarda emzirme döneminde ya da hamilelikte kekik çayı sorun yaratmaz ancak bazı durumlarda alerjik reaksiyonlar gündeme gelebilir. Bu nedenle kesinlikle bir doktora danışılması gerekir. 

Kekik Çayı Çocuğa Verilir mi?

Sağlık açısından oldukça faydalı olarak bilinen kekik çayının doğru demlenmesi ve doğru miktarlarda tüketilmesi gerekir. Ayrıca hamilelik, emzirme dönemlerinde doktor gözetiminde tüketim gerçekleştirilmesi önemlidir. Kekik çayı çocuğa verilir mi sorusu da merak uyandıran konular arasındadır. Bu noktada çocuğunuz 6. ayı doldurduktan sonra yine doktor tavsiyesiyle tüketim gerçekleştirebilir. 

Kekik Çayının Zararları

Bunların yanı sıra çeşitli rahatsızlıkları olan kişilerin de konuyla ilgili doktor tavsiyesi alması gerekir. Özellikle sağlıklı olması nedeniyle aşırı tüketime meyilli olmak yanlış olur. Gereğinden fazla vücuda alınan kekik çayı, ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Özellikle baş dönmesi, sindirim sistemi rahatsızlıkları ve baş ağrısı gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. 

Bazı kişilerin ise çeşitli bitki türlerine karşı alerjisi olabilir. Bu tür alerjik bünyesi olan kişilerin de kesinlikle doktoruna danışarak bu çayı tüketmesi gerekir. 

Aşırı tüketilen kekik çayı, kan pıhtılaşmasını önlediği için kanamalara neden olabilir, ayrıca hormonlar üzerinde etkili olduğu için rahim kanseri, yumurtalık kanseri, meme kanseri gibi hormonal bozukluklardan kaynaklanan rahatsızlıklara yol açabilir. 

Sayısız faydası olan kekik çayını tüketmeden önce başka ilaçlarla etkileşime girebileceğiniz bilmeniz gerekir. Bu nedenle mevcut durumda kullandığınız bir ilaç varsa kekiğin yaratacağı etkiyi öğrenmeniz önemlidir. Konuyla ilgili doktorunuzla konuşmanız ve buna göre tüketim gerçekleştirmeniz doğru olur. Mesela kan pıhtılaşmasını yavaşlatan bu çayı yine kan sulandıran bir ilaçla birlikte içerseniz kanama problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca tansiyonu düşüren bu çayı yüksek tansiyon ilaçlarıyla birlikte kullanırsanız tansiyonunuzda aniden yüksek düşüşler meydana gelebilir. Bu nedenle doğru zamanda doğru miktarda kekik çayı tüketmeniz önemlidir.  Kekik çayı hazırlamak için sitemizden Kuru Kekik Satın Al işlemi ile sipariş verebilirsiniz.

Etiketler: kekik-çayı-faydaları
Nisan 14, 2022
Listeye dön