Ihlamurun Faydaları Nelerdir? Ihlamur Neye İyi Gelir?

Ihlamurun Faydaları Nelerdir? Ihlamur Neye İyi Gelir?

Çok eski tarihlerden bu yana en sevilen bitki çayları arasında yer alan ıhlamur çayı, özellikle soğuk kış günlerinin vazgeçilmez sıcak içeceklerinden biridir. İçinizi ısıtan, aynı zamanda soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklarda sizi rahatlatan bu çay, günümüzde de her evde kendine yer bulur. Oldukça ılıman iklime sahip olan yerlerde yetişen ıhlamur, ağaç formuna sahip bitki türlerinden biridir. Bu ağacın yaprakları ve çiçekleri toplanarak kurutulur. Bu kurumuş bitkilerden ise enfes bir çay yapılır. Ağaç oldukça büyük yapıya sahip olduğu için bir ağaçtan oldukça fazla miktarda yaprak ve çiçek toplanır. Ihlamur çayını en güzel hale getiren bölüm ise çiçekleridir.

Günümüzde ıhlamur marketlerde dahi satılmaktadır fakat bu oldukça güvenilir değildir. Ihlamur satın almak isteyen kullanıcıların ıhlamur nereden alınır? En iyi ıhlamur hangisi gibi sorular sorduklarını biliyoruz. Sitemiz Aksoy Baharat ile en kaliteli ve güvenilir Çiçek Ihlamur ve Yaprak Ihlamur fiyatlarını inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. Ihlamur Fiyatları sitemizde oldukça uygundur ve şartsız koşulsuz iade garantisi bulunmaktadır

Faydalarının yanı sıra aromasıyla da keyifli bir içecektir. Kışın sıcak yazın ise soğuk halde tüketilmesi de bu çayı dört mevsim tüketilen faydalı bir bitki haline getirir.

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Ihlamur ne işe yarar, faydaları nelerdir gibi sorular sağlığına özen gösteren kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Boğaz ağrısına iyi gelen, öksürüğü gideren ve burun tıkanıklığını açan bu leziz çay, ıhlamur ağacının yapraklarından elde edilir. Güçlü antioksidan özelliğiyle keyifli ve sağlıklı bir içim keyfi sunan ıhlamur faydaları ise saymakla bitmez. Çok çeşitli özellikleriyle sayısız faydası bulunan bu bitki çayının en bilinen yararları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Sindirim Sistemine İyi Gelir: Özellikle hazımsızlık konusunda sürekli sorun yaşıyorsanız ıhlamur çayını tercih edebilirsiniz.
 • Stresi ve Siniri Azaltır: Sakinleştirici özelliğiyle öne çıkan ıhlamur, stresi ve siniri azaltır. Bu nedenle sakin ve huzurlu bir yaşam için oldukça önemli bir çay türüdür. Ayrıca bazı durumlarda hormonal değişiklikler de söz konusu olur. Bu tür zamanlarda kişinin kendini daha normal ve iyi hissetmesine destek olur.
 • Hipertansiyon Sorunu Olanlara Destek Olur: Rahatlatıcı özelliğe sahip olan ıhlamur, kan basıncını düşürmeye de imkân tanır. Sinir sistemini düzenlediği için bir nevi kalp hastalarını sakinleştirir.
 • Detoks Etkisiyle Vücudu Rahatlatır: Muazzam bir antioksidan özelliğiyle öne çıkan bitki çayı, doğru demlendiği ve tüketildiği sürece detoks etkisiyle de vücudu rahatlatır.
 • İltihaplı Hastalıkların Ağrılı Semptomlarını Hafifletir: Gut, grip, artrit gibi iltihap temelli rahatsızlıklarda ağrılarınızın azalması adına bu bitki çayını tüketebilirsiniz.
 • Bağışıklık Güçlendirici ve Ateş Düşürücü Etkisi Bulunur: Genel olarak soğuk algınlıklarında tercih edilen ıhlamur çayının ateş düşürücü ve bağışıklık güçlendirici etkisi bulunur. Bu nedenle kış aylarında yaygın olarak tüketilir.

Birçok bitki oldukça faydalı olmasına rağmen çeşitli yan etkiler ortaya çıkarabilir. Çünkü her bireyin sağlık durumu birbirinden farklıdır. Ayrıca çayın tüketim şekli, miktarı ve zamanı da oldukça önemlidir. Bu nedenle herhangi bir rahatsızlığınız varsa öncelikle doktorunuzla konuşmanız ve ondan tavsiye almanız doğru olur.

Düşük tansiyonu olan hastaların da bu tür bitki çaylarını mümkün olduğunca az tüketmesi söylenir. Oldukça nadir olmasına rağmen bazı durumlarda ise alerjik reaksiyonlar gündeme gelebilir. Bununla birlikte ıhlamur çayı genel olarak güvenli bir içim sunar.

Sitemizde çeşitli faydalara sahip Bitki Çayı Çeşitleri ve Şifalı Bitkiler bulunmaktadır.

Ihlamur Mideye İyi Gelir mi?

Mide bulantısına, şişkinliğe iyi gelen bu bitki çayı, herkesin elinin altında bulundurabileceği seçeneklerden biridir. Ihlamur mideye iyi gelir mi sorusunun cevabı ise evet olur. Mide kramplarını azaltmaya yardımcı olan çay, aynı zamanda rahatsızlık nedeniyle azalan iştahı da artırır.

Ihlamur Boğaz Ağrısına İyi Gelir mi?

Özellikle ıhlamur boğaz ağrısına iyi gelir mi sorusu merak edilen konular arasında yer alır. Sahip olduğu antioksidanlar nedeniyle iltihap ağrılarını hafifleten bu çayı tüketerek tedavi sürecinizi destekleyebilirsiniz.

Ihlamur Tansiyonu Yükseltir mi?

Ihlamur çayını tüketirken tansiyonunuz varsa dikkatli şekilde tüketmeniz önemlidir. Bu çayı içerken tansiyonunuzun düşük olmaması gerekir. Çünkü ıhlamur tansiyonu yükseltir mi endişesinin aksine tansiyonu düşürücü etkisi bulunur. Bu nedenle düşük tansiyonlu kişilerin az miktarda tüketim gerçekleştirmesi tavsiye edilir.

Hamilelikte Ihlamur İçilir mi?

Hem çocukların hem de yetişkinlerin ilk tercihleri arasında yer alan bu çayın tadı ve kokusu da oldukça beğeni toplar. Ancak faydaları sayılmayacak kadar çok olan bu bitkinin fazlası da zararlı olabilir. Bu sebeple hamilelikte ıhlamur içilir mi gibi konularda sorularınızı mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Hamilelik sürecinden emzirme dönemlerine ve hatta bebek sahibi olan kişilerin de bu çayın tüketiminde daha titiz davranması gerekir.

Emziren Anne Ihlamur İçebilir mi?

Hamilelik yanı sıra emziren anne ıhlamur içebilir mi gibi bir soruda sıklıkla gündeme gelir. Uzmanlara göre emziren anneler için ıhlamur tüketimi güvenlidir. Yine de doktordan konuyla ilgili tavsiye almak önemlidir. Aynı durum hamileler için de geçerlidir. Doktorunuzun onayıyla söylenen miktarda tüketimi rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Ihlamur Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çocukların da rahatlıkla tüketebileceği bu içeceği bebeğinize vermeden önce ıhlamur bebeklere ne zaman verilir sorusuna yanıt bulmalısınız. Ihlamur gibi rahatlatıcı ve faydalı bitki çayları genel olarak bebeklerin 6. ayından sonra verilebilir. Ancak verilmeden önce kesinlikle doktora danışılması ve buna göre hareket edilmesi gerekir.

Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?

Ihlamur çayı nasıl yapılır, ıhlamur neye iyi gelir gibi sorulara yanıt arıyorsanız öncelikle bu çayın nasıl elde edildiğini bilmeniz gerekir. Bu süreç en kısa haliyle şu şekilde ifade edilebilir:

 • Öncelikle çeşitli ıhlamur ağaçlarının çiçeklerinin çıkması ve yapraklarının sarıya dönmesi beklenir.
 • Ardından ağaçtaki tüm yapraklar ve çiçekler özenle toplanır.
 • Toplanan yapraklar ve çiçekler ise dikkatle kurutulur.

Tüm bu işlemlerin ardından demlemeye hazır parçalanmış ve öğütülmüş ıhlamur elde edilir. Geriye ise sadece ıhlamur çayı nasıl demlenir sorusunun cevabına göre demleme işlemlerini gerçekleştirmek kalır. Demleme süreci ise adım adım şu şekildedir:

 • Kaynar suya bir tutam kurutulmuş ıhlamur çiçeğini ve yaprağını eklemeniz gerekir.
 • Ardından demliğin ağzı kapalı olacak şekilde 5 ila 10 dakika boyunca demlemeye bırakmanız önemlidir.
 • Bu süreçte ıhlamurun ateş üstünde kaynatılmaması gerekir. Aksi takdirde bitkinin fayda sağlayan besin değerleri kaybolabilir.

Dilerseniz ıhlamur çayını limonla da tüketebilirsiniz. Birçok kişi soğuk kış günlerinde çocuklarıyla birlikte limonlu ıhlamur çayı içmeyi gelenek haline getirmiş durumdadır. Sıcak yaz günlerinde ise taze ıhlamurdan soğuk çay yapabilir, bir avuç taze ıhlamuru bir litre suya katabilirsiniz. Böylece soğuk suda ıhlamur çiçeği infüzyonu yapabilirsiniz. Özellikle egzersizlerden veya masajdan sonra bu soğuk içeceği tercih ederek vücudunuzun temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Ihlamur çayının faydalarından maksimum verim almak için doğru demleme yöntemlerini kullanmanız ve doğru miktarda tüketim gerçekleştirmeniz gerekir. Hoş aromasıyla dikkatleri üzerine toplayan ve lezzetli tadıyla gönülleri fetheden bu çay, isteğe bağlı olarak sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilir.

Ihlamur Çayı Kaç Dakika Demlenir

Ihlamur demleyeceğiniz zaman öncelikle ıhlamur kaç dakika demlenir, demleme süreci nasıl olur gibi soruların cevabını öğrenmeniz gerekir. Bu çayın belli bir demleme süresi olmamakla birlikte çok fazla kaynatıldığında tadında acılık meydana gelir. Bu sebeple özellikle kış aylarında demlendiğinde sıklıkla yenilemek ve taze bitkilerle çayı yapmak hem lezzeti hem de faydaları açısından önemlidir.

 

Ihlamur çayı, bitki çayları arasında kral tahtının sahibidir diyebiliriz. Soğuk algınlığında ilk akla gelen şey, sıcak bir ıhlamur çayı içmektir. Ihlamur ağacının yaprakları ve çiçekleri eski çağlardan bu yana çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Dünya genelinde 80 farklı tür ıhlamur ağacı olduğu bilinir. Ancak bu ıhlamur çeşitleri içinde sadece iki tanesi tıbbi faydalar sunar. Küçük yapraklı Avrupa ıhlamuru ve büyük yapraklı yaz ıhlamurunun çiçek ve yaprakları tıbbi faydalar sağlıyor. Yaprak ıhlamur ve çiçek ıhlamurun ikisinde de çiçekler ve yapraklar bulunur. Yaprak ıhlamurda çiçek azdır. Çiçek ıhlamurda da yaprak azdır. 

 

Ihlamurun İçeriğinde Neler Var Bunlar Neye İyi Gelir

Ihlamurun içeriğinde manganez, tanen, ossidaz, saponin, glusid, strol ve C vitamini olduğu biliniyor. Balgam söktürücü, sinirleri yatıştırıcı ve idrar söktürücü özelliklerini bu bileşimden alıyor. Ihlamurun faydaları ise şöyle sıralanabilir;

 • Sinirleri yatıştırır ve strese iyi gelir.
 • Göğsü yumuşatır öksürüğü keser.
 • Gribal enfeksiyonlara karşı etkilidir.
 • Vücut direncini arttırır.
 • Kan basıncını düşürürken, kalp sağlığına da çok iyi gelir.
 • Güçlü bir iltihap sökücüdür.
 • Cilt sağlığı için faydalıdır.

Ihlamur çayının pamukla gözaltlarına kompres yapmak gözaltı morlukları ve şişkinliklerini giderir. Sayısız faydası olan ıhlamur fiyatı ile de herkesin yararlanabileceği şifalı bitkiler arasında yer alır. 

Ihlamur Alırken Nelere Dikkat Etmek Lazım

Uzmanlar ıhlamurun faydalarından bahsederken kesinlikle açıkta satılmayan, katkısız ve doğal ıhlamur almak gerektiğini belirtirler. Ihlamurun kurutulma yöntemi de oldukça önemlidir. Doğal yöntemlerle toplanıp doğal yöntemlerle kurutulması gerekiyor. Ihlamurun faydalarından yararlanmak için organik, taze ve sağlıklı paketlenmiş ürün tercih etmelisiniz. 25 yıldır aralıksız organik ve taze ürünleri tüketiciye güvenle ulaştıran Aksoy Baharat olarak ıhlamur çeşitlerini en sağlıklı şekilde alabileceğiniz olanaklar sunuyoruz. Toptan fiyatına satış politikamız ile tüketici dostu organik ürün seçeneklerine kolay ve ekonomik şekilde ulaşmanızı sağlıyoruz. Organik ve taze bitki çayları en avantajlı fiyatlar olarak sitemizden incelenebilir. Sağlıklı, organik ve el değmeden paketlenen bitki çayı tüketmek için online sipariş olanaklarımızı değerlendirebilirsiniz.

Tüm bunların dışında Aksoy Baharat Blog sayfasından diğer bir önemli kuruyemiş türü olan Papatya Çayının Faydaları Papatya Çayı Ne İşe Yarar? ve Hibüsküs Çayı Nedir Hibüsküs Çayı Ne İşe Yarar? yazısına ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler: ıhlamur
Mart 13, 2022
Listeye dön