Ihlamur Faydaları? Yaprak Ihlamur İle Çiçek Ihlamur Farkı Nedir?

Ihlamur Faydaları? Yaprak Ihlamur İle Çiçek Ihlamur Farkı Nedir?

Ihlamur çayı, bitki çayları arasında kral tahtının sahibidir diyebiliriz. Soğuk algınlığında ilk akla gelen şey, sıcak bir ıhlamur çayı içmektir. Ihlamur ağacının yaprakları ve çiçekleri eski çağlardan bu yana çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Dünya genelinde 80 farklı tür ıhlamur ağacı olduğu bilinir. Ancak bu ıhlamur çeşitleri içinde sadece iki tanesi tıbbi faydalar sunar. Küçük yapraklı Avrupa ıhlamuru ve büyük yapraklı yaz ıhlamurunun çiçek ve yaprakları tıbbi faydalar sağlıyor. Yaprak ıhlamur ve çiçek ıhlamurun ikisinde de çiçekler ve yapraklar bulunur. Yaprak ıhlamurda çiçek azdır. Çiçek ıhlamurda da yaprak azdır. 

Ihlamurun İçeriğinde Neler Var Bunlar Neye İyi Gelir

Ihlamurun içeriğinde manganez, tanen, ossidaz, saponin, glusid, strol ve C vitamini olduğu biliniyor. Balgam söktürücü, sinirleri yatıştırıcı ve idrar söktürücü özelliklerini bu bileşimden alıyor. Ihlamurun faydaları ise şöyle sıralanabilir;

  • Sinirleri yatıştırır ve strese iyi gelir.
  • Göğsü yumuşatır öksürüğü keser.
  • Gribal enfeksiyonlara karşı etkilidir.
  • Vücut direncini arttırır.
  • Kan basıncını düşürürken, kalp sağlığına da çok iyi gelir.
  • Güçlü bir iltihap sökücüdür.
  • Cilt sağlığı için faydalıdır.

Ihlamur çayının pamukla gözaltlarına kompres yapmak gözaltı morlukları ve şişkinliklerini giderir. Sayısız faydası olan ıhlamur fiyatı ile de herkesin yararlanabileceği şifalı bitkiler arasında yer alır. 

Ihlamur Alırken Nelere Dikkat Etmek Lazım

Uzmanlar ıhlamurun faydalarından bahsederken kesinlikle açıkta satılmayan, katkısız ve doğal ıhlamur almak gerektiğini belirtirler. Ihlamurun kurutulma yöntemi de oldukça önemlidir. Doğal yöntemlerle toplanıp doğal yöntemlerle kurutulması gerekiyor. Ihlamurun faydalarından yararlanmak için organik, taze ve sağlıklı paketlenmiş ürün tercih etmelisiniz. 25 yıldır aralıksız organik ve taze ürünleri tüketiciye güvenle ulaştıran Aksoy Baharat olarak ıhlamur çeşitlerini en sağlıklı şekilde alabileceğiniz olanaklar sunuyoruz. Toptan fiyatına satış politikamız ile tüketici dostu organik ürün seçeneklerine kolay ve ekonomik şekilde ulaşmanızı sağlıyoruz. Organik ve taze bitki çayları en avantajlı fiyatlar olarak sitemizden incelenebilir. Sağlıklı, organik ve el değmeden paketlenen bitki çayı tüketmek için online sipariş olanaklarımızı değerlendirebilirsiniz.

Tüm bunların dışında Aksoy Baharat Blog sayfasından diğer bir önemli kuruyemiş türü olan Papatya Çayının Faydaları Papatya Çayı Ne İşe Yarar? ve Hibüsküs Çayı Nedir Hibüsküs Çayı Ne İşe Yarar? yazısına ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler: ıhlamur
Nisan 05, 2021
Listeye dön