• Aralık 21, 2020 Sağlıklı Yaşam

  Antik Yunan’dan Roma İmparatorluğu’na kadar tarih boyu şifalı bir bitki olarak değerli görülen nanenin bilimsel adı mentadır. Efsaneye göre Antik Yunan mitlerinde adı geçen peri Pluto kıskançlığından sevgilisini bir bitkiye dönüştürmüştür. Menta yani nane işte bu bitkidir.

  Kuru Nane
 • Ocak 22, 2021 Faydalı Bilgiler

  Evliya Çelebi’nin seyahatnamelerinde adı geçen leblebinin, kültürümüzde önemli bir yeri vardır. Nohudun çeşitli işlemlerden geçmesiyle elde edilen bu sağlıklı kuruyemiş besin değeri açısından zengin bir kuruyemiştir. Düşük kalorili ve karbonhidrat oranı az olan leblebide protein oranı fazladır. Yedi bin yıllık bir geçmişe sahip olan leblebi şifalı kuruyemiş olarak Osmanlı pazarlarında satılırmış.

  Leblebi
 • Ocak 11, 2021 Faydalı Bilgiler

  Keskin aromalı bir baharat olan muskat, odunsu ve egzotik bir tada sahiptir. Muskat’ın anavatanı Endonezya’nın doğusunda bulunan Maluku ve Banda Adalarıdır. Hint cevizi olarak da bilinen muskat, minyatür bir Hindistan cevizine benzer. Altın değerinde baharatlardan olan bu baharat, Helen ve William Bynum’ın “Dünyamızı Biçimlendiren Olağanüstü Bitkiler” kitabında veba dâhil birçok hastalığa iyi geldiğinden bahsediliyor.

  Muskat